Ehhez a jegyzethez el lehet olvasni az Adatbázis-kezelés jegyzet, de nem szükséges.
Az SQL (= Structured query Language) egy adatokkal foglalkozó struktúrált lekérdező nyelv. A lekérdező nyelvnek vannak parancsai, amit egy kliens elküld az adatbázis szervernek, majd egy eredményt, adatok struktúrált halmazát úgynevezett rekordset-et kap vissza a kliens. A kliensnek utána ezt a rekordsetet kell feldolgoznia és értelmes kimenetet készíteni belőle:
A folyamat:
Kliens (pl. Egy WEBOLDAL) | Átviteli csatorna | szerver oldal |
Összeáll egy SQL utasítás | => (IP, memória, stb...) | A szerver megkapja az utasítást |
A kliens oldali program létrehozza a kimenetet a visszakapott adatokból | <= (IP, memória) | A szerver feldolgozza az utasítást és létrejön egy rekordset |
A kliens és a szerver lehet ugyanazon a fizikai számítógépen és lehet informatikai hálózattal összekötött számítógépeken is. Ebben az esetben az adatátvitel tipikusan a TCP/IP protokollon keresztül zajlik.
Minden SQL szerver esetén - így a MYSQL esetén is - az SQL parancs elküldése előtt a kliensnek be kell jelentkeznie a szerverre, amely leggyakrabban IP cím, port, usernév, jelszó segítségével engedélyezi a belépést. Tipikus fejlesztői beállítások MYSQL esetén:
- IP cím: 127.0.0.1
- Port: 3306
- Usernév: root
- jelszó: root
Minden XAMP, LAMP, stb... programcsomag része a MySQL szerver és a rendszer leírásában benne van, hogy milyen adatokkal lehet hozzákapcsolódni a MYSQL-hez.
Miután a kliens (pl. weboldal, Windowsos C#-ban írt program...) hozzákapcsolódott a MYSQL szerverhez, utána már a parancsok és a rekordszetek a kliens és a szerver között korlátlanul áramolhatnak. Itt láthattok példát arra, hogy hogyan kell PHP-ban, illetve C#-ban az adatbázishoz kapcsolódni és ott lekérdezéseket futtatni.
Megjegyzés:
A továbbiakban az példáinkat egy iskolai adatbázis alapján írom le, amelynek a definícióit az adatdefiniáló fejezet elején írom le.
- 8.01. Az SQL nyelv => MySQL / MariaDB
- 8.02. Adattípusok MySQL-ben
- 8.03. Adatdefiniáló utasítások - Tábla létrehozása
- 8.04. Táblák módosítása, törlése
- 8.05. Indexek létrehozása törlése
- 8.06. Adatmanipulációs nyelv - Új sor beszúrása, módosítása, törlése
- 8.07. Nézettáblák (VIEW)
- 8.08. Adatok lekérdezése - SELECT
- 8.09. Eredmények szűkítése - WHERE
- 8.10. Példák egyszerű lekérdezésekre
- 8.11. Sorrendek - ORDER BY
- 8.12. Az eredmények csoportosítása - GROUP BY
- 8.13. Al-lekérdezések (subselect)
- 8.14. Táblák összekötése - JOIN
- 8.15. Halmazműveletek
- 8.16. Az adatbázisok biztonsága
- MYSQL a logok törlése után nem indul
- MySQL beállítása
- MySQL utilities