9.14. Ürlapok kezelése

Default book

Szuperglobális változók

Korábban szó volt a szuperglobális változókról. Jelenleg a $_POST, $_GET, $_REQUEST, $_FILES és a $_SESSION, $_COOKIE tömbök használatát nézzük meg.

Amikor a kliens oldalon létrehoz a  kód egy űrlapot és átküldi a szervernek több kérdés nyitott lesz a szerver oldalon. Az átküldött adat egyáltalán létezik-e, ha létezik, akkor formailag az elvártaknak megfelelő és ha formálisan helyes, akkor a megfelelő értéktartományban van-e?

Mint korábban említettem a $_POST - a post metódussal átküldött adatokat, a $_GET a get metódussal küldött adatokat tartalmazza, míg a $_REQUEST mind a két metódus adatait tartalmazza. Minden esetben a tömbindex az elküldött űrlap name paramétere lesz és az érték az űrlap VALUE értéke. Vagyis:

<FORM METHOD="GET">
    <INDEX id="adat" name="nev" VALUE="Zoli">
    <INDEX TYPE="SUBMIT" name="sent" value="OK">
</FORM>

Ha ez van az űrlapon, akkor két értéket fog kapni a szerver oldal: $_GET["sent"], aminek értéke "OK" lesz és $_GET["nev"], aminek az értéke "Zoli".

Ha az űrlapot POST metódussal küldi a böngésző, akkor a $_POST[] szuperglobális tömb kapja meg az értékeket.

Ha olyan kódot akarunk írni, amelynek mindegy, hogy GET vagy POST metódussal küldik az adatokat, akkor a $_REQUEST tömböt kell használnunk és akármelyik módon küldött adatot megkapjuk.

Űrlap adatainak feldolgozása

Nincsen különösebben probléma abból, hogyha egy űrlapot fel akarunk dolgozni. Az alábbiakra azonban figyelni kell:

Adatot nem tartalmazó űrlapelemek feldolgozása

  • Ha egy űrlap egy adatát nem töltjük ki és a böngészőben nem jelenik meg alapértelmezett adat, akkor nem küldi át a változót a böngésző, ezért a szerver oldalon mindig ellenőrizni kell, hogy az adott változó létezik-e és csak utána lehet feldolgozni