Szerintem az oroszok éppen kiheverték volna "szájoncsókolós" Brezsnyev bácsi több évtizedes uralmát, eltelt 25 év és behódoltak Putyin cárnak. A Napnál is világosabb, hogy az orosz nép - ha van egyáltalán ilyen - részére szükséges hogy legyen egy cár atyuskájuk, akit lehet imádni, szeretni, megvetni, gyűlölni, de lelki békét találnak abban, hogy létezik.
Putyuka, aki minden bizonnyal nagyon jó hálózattal rendelkezett már akkor, amikor még az igazi hatalom közelében sem volt, szépen kivárta, míg a versenytársak, a nagy öregek kihaltak, s végül csendben vagy nem is annyira csendben úgy alakította a választásokat, hogy ő lett az elnök, és elnöksége alatt pedig kiépítette azt a hatalmat a korábban is meglévő embereivel, amit aztán ma már nem nagyon lehet megtörni. Mi köze van ennek a gázhoz?
Csak annyi, hogy jelenleg hiába Medvegyev az elnök, valójában Putyuka a főnök, és többen állítják, hogy idő előtt le fog mondani Medvegyev, aki után megint Putyuka lesz a vezír - talán örökre. Ami jó a rosszban, hogy ő is eltávozik az élők sorából egyszer.
Azt hiszem, hogy Putyin olyan, mint a mai uralkodók szerte a világon, pragmatikus, realista.
Az olajárrobbanás olyan jókor jött az Oroszországnak, hogy valójában a nagyon mélyről jött emberek is látnak a gazdagodásból valamit. Na nem sokat, főleg vidéken, de Moszkva a világ legdrágább városa volt jó sokáig, nyilván nem véletlenül. Az orosz népben létrejött az olajelit, aki a megfelelő helyen volt, amikor a rozsdás kutak gazdát cseréltek, esetleg a sztyeppén van néhány soha nem felfedezett hulla is. Az elit, részben régi pártemberekből, KGBS-ekből és persze mutatóban esetleg a vállalkozókból lett. Dollármilliárdosok lettek viszonylag sokan. A törvények arrafelé ugyanúgy nem érnek semmit, mert az alkalmazóikat simán le lehet fizetni. A hatalom részesei pontosan tudják tehát, hogy szinte bármit megtehetnek. Meg is teszik azt a maguk dőzsölő, pimasz és nemtörődöm módján. Az olajpénz meg csak ömlött, a gáz pedig folyamatosan jött Európába, egyre magasabb áron az is.
Legalább már van valami gáz az utolsó mondatban, Mit akarsz mondani?
A lényegre térve, az olajdollárokból manapság kevesebb gurul be a moszkvai bankok ajtaján, de az addigi pénzeket sem a hasznot hozó termelőeszközökbe fektették be, Vagyis megdöccent a szekér. Az utóbbi időben milliárd dolláros veszteségek születtek az olajiparban. Akkor hozzuk be a gázon - gondolták többen - és egyúttal segítsük Ukrajnában maradt orosz testvéreink harcát az orosz állampolgárságért. A Fekete tengeri Hadiflottának is kellene további 10 évre a hely Ukrajna területén. Még ne kacsingasson az ukrán kormány nyugat felé, amikor mi itt vagyunk testvérek, közöttetek. Grúzia megmutatta, hogy Európa nem fog lépni, ha nem muszály távol népek miatt.
Emeljük az Ukrajnába ömlő gáz árát, tudván, hogy úgysem tudják kifizetni a válságban, zsaroljuk meg őket, hiszen 100%-ban az oroszoktól függnek.
A Ukránok valószínűleg azt gondolták, hogy nekik idén is múlt évi áron jön a cucc, mint eddig mindig. Mikor az oroszok felemelték az árat, azt mondták, hogy NEM fizetnek annyit érte. Lehet, hogy csapolták is, nem tudjuk. Llehet, hogy tényleg nonszensz volt az ukránok részéről a régi nyomott áron várni a gázt. Lehet, hogy egyébként fizetni sem tudnák. Lehet, hogy beintettek nekik
Az EU meg tényleg nem csinált mást, mint ejnye-bejnyét suttogott minden résztvevőnek.
Ma volt az áttörés. Az EU beszólt, hogy intézzék a dolgukat, mert esetleg beszállnak az EU tagállamok egy több környezetvédő beruházásba. Ez tenné padlóra az oroszokat.
Van eredmény?
Az orosz medve befenyítette korábban Grúziát, most Ukrajnát. Ezek nem EU tagok, tehát lehetett rajtuk fogást találni.
Hiába a politikai hatalom gazdasági hatalmat szül, ami megerősíti a politikai hatalmat.