
A Floyd-Rose gitárláb nagyszerű, mert
- a testnél lévő húrlábon húronként van egy mikro hangoló kerék,
- a tremolóval annyira le lehet húzni a hangokat, hogy már sub hangmagasságban szól,
- a gitár fejénél lévő satuval a húrok nem hangolódnak el,
de
a gitár felhúrozása, főleg ha más vastagságú húrt teszel rá egy katasztrófa, akár több órás művelet is lehet.
A Floyd-Rose felépítése
A húrláb mozgó része két ék alakú fémlábon támaszkodik a testhez rögzített álló részhez. Amikor a tremoló kart ráncigáljuk, akkor ezen az éken fordul a húrláb mozgó része. Hogy a húrláb egyensúlyban legyen a mozgó rész átmegy a testen és a test túlsó oldalán kettő vagy három rugó van beakasztva a húrlábba. A rugók másik vége pedig egy híd-szerű szerkezetben végződik. A híd pedig általában két facsavarral a testben van.
Amikor felhúrozzuk a Floyd-Rose-os gitárt, akkor a húrok meghúzzák a húrlábat és az éken keresztül a test másik oldalán lévő húrok ellensúlyozzák a húrok feszítését. Ebből adódik a behangolás problémája.
Általában gyárilag az ilyen hangszereket .9-es húrkészlettel szállítják. Ha más típusú 9-es húrokat teszünk a hangszerre azoknak a húroknak a feszítése más lesz jobban vagy kevésbé feszítik a hőúrlábat, ezért a húrláb helyzete megváltozik, megváltozhat. Ha a húrláb helyzete megváltozik, akkor az egyúttal a húrok magasságát is befolyásolja. Ha k.8-as vagy .7-es húrkészletet használunk, akkor a feszítés kisebb és a rugók jobban meghúzzák a hidat, ezáltal a húrok magassága lecsökken és akár fel is feküdhetnek a fogólapra.
Hasomnló, de ellentétes a helyzet, ha .10-es vagy .11-esa húrkészletet teszünk a gitárra, mert az jobban húzza a húrlábat és ilyenkor a rugók kiengednek és a húrok magasabbra kerülnek. A szerelés beállításának leírása következik.
Egy húr cseréje
- Kilazítod a gitár fejnél lévő satukat és a csavarokat és a satut félreteszed.
- A cserélendő húr hangolókulcsával lehangolod a húrt.
- Amikor a régi húrt leveszed, akkor a Floyd-Rose-on lévő imbuszkulccsal oldható rögzítéssel kilazítod a cserélendő húrt
- Az új húrnak a "gombos" végét egy csípőfogóval levágod, kb 2-5 cm-re a végétől.
- A húrt bedugod a húrlábon lévő korábban kilazított résbe és az imbuszkulccsal meghúzod.
- A húrlábon lévő finomhangoló kereket maximálisan kitekered, majd másfél két fordulatot visszatekered. Ez azért szükséges, mert így lehet még utánaállítani a hangmagasságot.
- A húr másik végét levágod kb. 5-10 cm-re attól a ponttól, ahol a hangoló kulcs szerkezetbe bedugod a húrt, mert ha nem teszed, akkor szanaszét fog állni és akár meg is szúrhat.
- Felhangolod a húrt a megfelelő magasságra.
- Rögzíted a satuval a húr állását.
Ha húrkészletet kell cserélni
- Minden egyes húrt ugyanúgy kell cserélni, mint a fent leírtaknál azzal a különbséggel, hogy a satut csak a végén húzod meg.
- Ha ugyanolyan húrokat teszel vagy a húrkészlet ugyanolyan fajta, akkor a jó megoldás az, hogy a húrokat egyesével cseréled ki. Középről kezdve, például ilyen sorrendben: D => G => A => B => E6 => E
- Ha teljesen új húrkészletet teszel fel, akkor mindegy a sorrend, de egy hangolókulcs segítségével a húrokat beállítod közelítőleg. Ha vastagabb húrokat tettél fel, akkor a Floyd-Rose húrláb az égnek mered és a húrok túlságosan távol lesznek a fogólaptól. Ha vékonyabbat, akkor a húrok felfekszenek a fogólapra.
- Beállítod a rugók feszítését olyan módon, hogy a hátlapon lévő nyíláson keresztül, vagy a takarólemezt levéve a csavarokkal állítod a rugók feszítését. Addig változtatod a rugók feszítését, ameddig a húrláb újra vízszinteshez közelítően áll.
- Ha vastagabb húrokat tettél fel, akkor a csavarokat befelé tekered, hogy a rugók jobban feszítsék a húrlábat.
- Ha vékonyabb húrokat tettél be, akkor kifelé tekered a rugó feszítő csavarokat.
- Ha a rugók feszítését változtatod, az természetesen elállítja a hangolást, tehát a húrokat utána kell hangolni közelítőleg és nézni, hogy alacsonyan van-e a húr a fogólapon vagy magasan.
- Ha alacsonyan van a húr, akkor csökkenteni kell a rugók feszítését egy kicsit,
- Ha magasan vannak a húrok, akkor növelni kell a feszítést.
- Minden állítás során csak egy-egy fordulatot szabad állítani a rugófeszítő csavaron
- A két rugófeszítő csavarnak ugyanúgy kell feszítenie, esetleg a mély húroknál (nagyon) kicsit jobban.
- Minden állítás után újra be kell hangolni közelítőleg a húrokat.
- Ha a húrok megfelelő magasságban vannak a hangolás során is a hangmagasságok negyed hangra pontosak, de egy kicsit alulintonáltak. mint korábban írtam a finomhangoló kerekekkel utólag még lehet húzni felfelé a hangmagasságot.
- Visszateszed a satukat a gitár fejéhez. Megnézed a hangolást. Ha a mély húrok nem jók, akkor kilazítod a satut, megint beállítod és visszazárod a satut. Figyelj arra, hogy minden hangolás után meg kell nézni a többi húrt is...
Ez a művelet kezdőknél akár két-három óra, gyakorlottabbaknál egymásfél óra alatt van meg.
Az így beállított Floyd-Rose gitár hónapokig megtartja a hangolását és rángathatod a tremolót.
Jó rángatást kívánok mindenkinek!!!!