Gitártanulás 02 - A gitár tartása, pengetés

A gitártanulás során mindenképpen célszerű ragaszkodni az elején a "szabályos" tartáshoz, mert csak így lehet megtanulni jól kezelni a hangszert. Ha már tudsz játszani a hangszeren, akkor tarthatod különféle módon, ahogyan a show megkívánja!

Szabályos tartás

A zenész a gitárt a teste előtt tartja, a nyaka 25-45 fokos szögben áll felfelé olyan módon, hogy a nulladik fekvés körülbelül a gitáros vállával van egy magasságban.

A gitáros kezének hüvelyk ujja a gitár nyakának hátulján a nyak középvonalán áll, a többi ujja a bundokkal párhuzamosan indul, azaz a gitár nyakára merőlegesen áll. Az ujjak egymás utáni fekvésekben találhatók.

Tipikus hibás tartások

  • A gitáros a térdéig leereszti a gitárt, mert az jól néz ki! Tényleg jól néz ki, csak feleslegesen okoz magának nehézséget a gitáros. A gyors pengetések nehezebbek lesznek, a csuklója nem megfelelő módon áll és nem tudja pontosan pozicionálni. A kézfej kitámasztása sem lehetséges. Persze látványosan lehet akkordokat sikálni... A bal kézzel a gyors futamokat nem éri el a gitáros, mert nem tudja a bal csuklóját úgy behajlítani, hogy visszaérjenek az ujjai az alsó húrokra (a legmélyebb húrokra)

  • A gitáros felhúzza a nyakába a gitárt. A felső fekvésekben kényelmes lehet, de a bal kéznek az alsóbb fekvésekhez nagyon ki kell nyúlnia.

Húrok lefogása

 

Amikor a gitáros lefog egy hangot egy húron, akkor az ujjának utolsó ujjperce merőlegesen nyomja a húrt a bundhoz. A másik alapvető fogás az, amikor több húrt kell ugyanabban a fekvésben lefogni. Ekkor a mutatóujját végigfekteti az egyik hangmagasságon párhuzamosan a bundokkal és a többi ujjával fogja le a megfelelő hangokat a húrokon. Ezt a fogást hívják "barré"-nak:

A barré fogást sokat kell gyakorolni, mert a gitárakkordok egy része csak barréval, vagy főleg barréval valósítható meg. Gyakran előfordul, hogyha két hangot kell egyszerre játszani, két egymás melletti húron, akkor azt barréval érdemes megvalósítani.

A hangokat a magasabb érintőkhöz közelebb, de az érintő után kell lefogni. A béna gitárosok kiszorítják a szuszt is a gitár nyakából. Ez nem helyes. Csak annyira kell szorítani a húrokat, hogy azok pengetéskor stabilan rögzüljenek a bundon, de ne nyúljon meg a húr. A kezdő gitárosok gyorsan elfáradnak és az ujjuk vége is fáj egy idő múlva. Az elfáradás akkor jelentkezik, ha túlságosan szorítja a húrt a bundhoz, vagy túl távol van a húr a nyaktól és kemény a húr. Az ujj vége a gyakorlás során hozzászokik a terheléshez és nem fáj.

Hibás hang lefogás

  • Túlságosan szorítja a húrt. Következménye az, hogy a gitáros ujjai gyorsan elfáradnak. A másik következmény, hogy a túlságosan leszorított húr megnyúlik és a gitáros éppen csak annyival magasabb hangokat játszik, hogy az fáj, nem hallható, csak érezhető. Ezt felülintonálásnak hívják. Csak annyira szorítsd a húrt a bundokhoz, hogy azok éppen rögzüljenek. Nem kell az ujjaknak elérni a fogólapot!

  • Nem elegendő erővel szorított húr. A nem megfelelően lefogott húr nem ad hangot, csak zörög.

  • Az alatta lévő fekvés bundjához közelebb lefogott húr. Ekkor nagy az esélye annak, hogy egyes hangok nem szólalnak meg.

Pengetés

A pop és rock gitárosok jobb kezükben tartják a pengetőt. A pengető szokásos tartása ilyen.

 

A gitáron a felfelé és lefelé a hang magasságának irányát jelenti. Ha azt mondom, hogy magasabb fekvésben, akkor a hang magassága növekszik.

A pengetőt és a gitár nyakát fogó kéznek összehangoltan kell mozognia.

A kezdő gitárosok lágy pengetőt használnak, hogy ne akadjon bele a húrokba. Ahogy egyre jobb leszel egyre keményebbet fogsz használni, mert a hang így lesz pregnáns.

A pengetőt úgy kell tartani, hogy a pengető lapja párhuzamos legyen a gitárhúrral. A pengetőt csak annyira kell szorosan tartani, hogy a pengetés során ne essen ki a kezedből. Gyorsabb pengetés során érdemes a pengetőt kicsit elfordítani úgy, hogy annak éle találkozzon először a húrral.

A dallam játszása esetén felváltva lefelé és felfelé kell pengetni. Gyakorlott gitárosok szoktak bizonyos hangokat egyirányú pengetéssel kivitelezni. Ha akkordozunk pengetővel, akkor a pengetőt végigsimítjuk a megfelelő húrokon megfelelő ütemben. Ha keményebben fogjuk a pengetőt, akkor hangosabb, durvább lesz a megszólaló hang.

Akkordkíséret esetén a kéz mozgása egyúttal a ritmust is megadja és ha bizonyos irányoknál kimarad a pengetés, akkor változik a ritmika.

A húrt akkor kell megpengetni, amikor már a húrt lefogta a bal kéz. Valójában a ritmust a pengető kéz adja meg. A két kéznek szorosan együtt kell működnie természetesen.

A szólógitárosok pengetése

Nagyon fontos, hogy a szólógitárosok a hangok megszólaltatása során úgy gyakorolják be a pengetést, hogy az egymás utáni hangok megszólaltatásakor a pengető iránya felváltva le és fel legyen. A dallam játszásakor a gitáros letámasztja a kisujját a gitár testére vagy a vagy csuklóját a húrlábhoz. A kéz egy pontját rögzítve pontosabban lehet játszani. A pengetéskor figyelni kell arra, hogy a hang megszólaljon és hosszan kiszóljon!

arra kell törekedni a gitárosnak, hogy a hangok pengetésekor az ujj izmait mozgassa csak és ne a csuklóját vagy az alkarját, mivel az ujjak a legpontosabbak és leggyorsabbak.

Hangok tompítása csuklóval

Egy másik pengetési technika, amikor a gitáros a húrlábnál a csuklójával tompítja a húrokat. A húr megpengetésekor nagyon rövid kattanásszerű, rövid hang szólal meg. Ha jól végzi a gitáros, akkor a hang magassága felismerhető. (Ilyen technikát használ például Al DiMeola, John MacLauhglin, mind a kettő jazz, rock, fusion gitáros)

A szólógitárosok gyors dallamok játszásakor megtehetik, hogy nem minden hangot pengetnek ki. Ilyenkor mondjuk minden második harmadik hangot pengetve a többit a bal kezünk ujjaival kötik (legato technika). Triolát, gyors futamokat így lehet játszani.

Tompítás csuklóval

Gyors futamok pengetése

A gyors hangokat könnyebben lehet kipengetni, hogyha a pengető nem párhuzamos a húrokkal, hanem kisebb vagy nagyobb szöget zár be (extrém esetben merőleges a húrokra), mert így kevésbé akad bele a húrba a pengető a gyors játéknál. Ha lágyabb pengetőt használunk, akkor az akadás esélye szintén csökken, de a pengetett hang elmosódottabb lesz.

Üveghangok pengetése

Olyan pengetési technika, amikor a pengetőt úgy fogja a gitáros, hogy éppen kilátszik az ujjak közül. A pengetés után azonnal a hüvelykujj hozzáér a megpengetett húrhoz. Ha jó helyen ér hozzá a húrhoz a kéz, akkor az alaphang felhangja szólal meg. Mivel nem minden hangot talál el a gitáros a felhangnál, ezért az egymás utáni hangok között viszonylag nagy hangközök lehetnek, ami érdekes hangzást okoz.

Hibás pengetési szokások

  • A gitárosok az akkordozásnál gyakran alkarból pengetnek, ami rendben van, mert ilyenkor nem csak egy húrt kell eltalálni és ha egy-egy húr kimarad az akkordból, az nem túl vészes, mert a többi szól. Dallamjátéknál azonban az alkaros pengetéssel nem tudja kellő pontossággal pozicionálni a pengetőt és egy-egy hang kimaradhat.

  • Ökölbe szorított ujjakkal penget a gitáros. Ilyenkor csak a csukló izmai mozgatnak. Lassabban mozog a csukló és nehezebben pozicionál, mert a kisujj nincsen letámasztva.

  • Csak az egyik irányba penget a gitáros, általában lefelé. Így lassabb lesz a játéka és tapasztalatok szerint könnyebben szakadnak a húrok, mivel agresszívabban penget, hogy elég gyorsan visszaérjen a keze a kiinduló helyzetbe.