Memcache használata windows rendszereken Membase szerver segítségével

Default book

A membase olyan alkalmazás, amely képes felhőbe tenni a különböző szervereken futó PHP alkalmazásokat - vagyis segítségével PHP alapú website-ok is futtathatók megosztott szerveren. Mindezt azzal éri el, hogy több szerver közösen tudja használni egy számítógép megosztott memóriáját adatok tárolására.

Hogyan?

A szerver egy NoSQL nevű adatbáziskezelőt futtat, amely memóriában tárolja az adatokat kulcs-érték párokként formájában.

Ennek a tárolásnak egy speciális esete, amikor PHP session adatokat tárolunk a membase szerverben.Ilyenkor a különböző szervereken futó meghívott alkalmazás az aktuális session adatok kinyeréséhez meghívja a membase szervert és így tudja gyorsítani a hozzáférést.

Akkor is gyorsítja a kiszolgálást ez a konfiguráció, ha a szerver egyedül van, ugyanis a memóriához fordulás nélkül fogja a session adatokat kiszolgálni a szerver, megspórolva a winchesterre való írást. Ezt memcache szolgáltatásnak hívjuk.

Ebben az írásban a memcached szolgáltaás beállítását vesszük végig Windows szerveren.

  • letöltjük a telepítőkészletet innen. A lketölthető változatok között van Linux, Windows, 32 éés 64 bites változat, továbbá Community és Enterprise verzió. A Windows 64 bites változataihoz a 64 bites verziót kell választani. AzEnterprise éles rendszeren való szolgáltatáshoz javaslott.
  • Futtatjuk a telepítőt
  • A telepítő automatikusan megkeresi az első szabad IP címet és arra telepíti szolgáltatásként a membase szervert
  • Elindítjuk a Webes konzolt, amit a telepítő felajánl. a Konzol elérési helye: http://localhost:8091/ Ez végigvezet minket egy varázslón.
    • Kéri a membase adatok tárolási helyét egy meghajtón. lehetőség szerint olyan helyet válasszunk, amely a rendszeren gyors háttértáron van.
    • Kéri a rendszerben használt memória nagyságát 256 MB és a gépben lévő szabad memória maximális értéke között.
    • Kéri a működési módot: membase vagy memcache. Ha membase szolgáltatást választunk, akkor új felhőt hozhatunk létre vagy csatlakozhatunk meglévő felhőhöz.
    • Ha memcache-t használunk akkor még a memcache-hoz használandó memóriát állíthatjuk be, ez alapértelmezetten az előző oldalon beállított membase memória mérete lesz.
    • Kér egy Adminisztrátori usernevet és jelszót.
  • Megkeressük a php_memcache.dll fájlt és betesszük az extensionok közé. letöltés innen (Fontos, hogy a megfelelőt válasszuk: PHP 5.2.X-hez és TS Apache esetén / NTS - IIS esetén
  • A PHP.INI fájlban az alábbi módosítás kell:
    • [extensions]
      extension=php_memcache.dll
    • [Session]
      session.save_handler = memcached
      session.save_path="tcp://127.0.0.1:11211?persistent=1&weight=1&timeout=1&retry_interval=15"

Mit tegyünk, ha a membase IP címét meg akarjuk változtatni, opéldául mert DHCP-vel kapunk IP címet egy notebookon? A C:/Program files/Membase/bin könyvtárban az alábbiakat állítjuk be:

service_stop.bat
service_unregister.bat
service_register.bat ns_1@<IP cím>
service_start.bat

Utána az új IP címen lesz elérhető a Membase szerver

Ha a memcache funkciót szeretnénk használni PHP adatok tárolására, akkor az alábbi linken találunk egy mintapéldát: http://www.php.net/memcache

Ha nem szeretnénk egy Mambase szerű nagyágyút bevetni, akkor itt találsz telepítési leírást a memcache funkcióhoz külön.