CMS - Tartalomkezelő rendszer (Content Management System)
Az internetes tartalomszolgáltatás már régen kinőtt a gyerekkorból és sokan gyors módszereket keresnek arra, hogy az interneten tartalmakat osszanak meg egyszerűen, viszonylag kevés programozással. Ha valaki csak egy ilyen rendszer üzemeltetését akarja végezni, akkor nem feltétlenül van szüksége az össze korábbi tudásra, de a korlátait hamar eléri és rájön, hogy tulajdonképpen minden korábban felsorolt területhez kell valamennyit értenie. A PHP alapú CMS rendszerek közül néhány elterjedt: Drupal 7 / 8 / 9 /10, Wordpress, Joomla.
Melyek a jellemzőik és mikor melyiket érdemes használni?
Wordpress
a világon a legelterjedtebb PHP alapú, ingyenes rendszer. Az ilyen jellegű oldalak majdnem 60%-a Wordpress alapon működik. Ingyenesen letölthető és módosítható, ezért a világon nagyon sokan foglalkoznak vele.
Összehasonlító táblázat
Tulajdonságok
Wordpress
Drupal
Joomla
Könnyű telepítés
x
x
x
Rengeteg smink, (ingyenes) téma
10 000
több száz
több száz
Plugin (modul, extensions)
50 000
44 000
8000
Fejlesztői dokumentáció
?
nagyon jó
?
Minőségbiztosítás a fejlesztéskor
?
x
?
Nagy verzióváltások gyakorisága
Évente néhányszor
változik a második
verziószám
2 évente változik a fő verziószám.
A második verziószám
havonta-két havonta nő
Több év telik el a
fő verzió változása
között!
Hibajavító frissítések
5-6 hetente
havonta
10-40 nap
Biztonság (törések gyakorisága)
90%
3,7%
4,3%
Kezdők részére
ajánlott
nem ajánlott
ajánlott
Egyszerű weboldal (pl. egyszerű blog) egy felhasználó
ajánlott
ajánlott
ajánlott
Többféle funkció, nem túl sok felhasználó
nem ajánlott
ajánlott
ajánlott
Sokféle funkció, sokféle szolgáltatás, sok felhasználó
nem ajánlott
ajánlott
nem ajánlott
A fenti táblázat alapján tehát az egyszerű, egy felhasználós, ingyenes, viszonylag jól kinéző, az adatok tekintetében nem kritikus, statikus weboldalakra ajánlott a Wordpress. A Joomla akkor ajánlott, ha valaki néhány funkciót, néhány szolgáltatást, néhány felhasználót üzemeltet. A Drupal a több felhasználós, sokféle szolgáltatást nyújtó, biztonságos site-ok tárolására szolgál.
WEB áruházak
Olyan szoftverek, amelyeken keresztül lehet árukat bemutatni, rendelni, kifizetni. Ilyen például a Drupal kiegészítése, vagy az ingyenes
Prestashop
, illetve Magento. Ha egy keresőben rákeresünk az alábbi szavakra: free, webshop, akkor találunk sok ingyenes rendszert is.
Saját hobbi, céges weboldalak
A hobbi oldalakkal kapcsolatban nincsenek nagy igények, inkább a lehetőségek kipróbálása a cél. A céges weboldalaknál viszont már fontos a megjelenés, a céges design követése és a tartalmak megfelelősége is. Céges weboldalt ma már szinte kizárólag tartalomkezelő (CMS) rendszer segítségével érdemes elkészíteni, mert azokban minden szükséges modul megvan.
Egy jó webes technológiákkal foglalkozó oldal