4.01. A HTML-ről általában

Default book

A HTML nem programozási nyelv, mert segítségével nem lehet programot írni. Ezt jelölő nyelvnek szokás hívni. Egy HTML oldal felépítésének szabályai vannak, amelyek alapján a böngésző az oldal tartalmát megjeleníti és az oldal jelölői alapján azt is megérti, hogy a tartalom milyen módon jelenjen meg, például táblázatosan, folytatólagosan, bekezdésenként stb...

A HTML hosszú fejlődésen haladt végig és a kezdeti szabványok kialakításakor belevettek olyan elemeket is, amelyek a szöveg megjelenítéséért felelősek. Például a szöveg egyes részeivel kapcsolatos színek, a betű típusa, és egyéb szöveg jellemzők meghatározása is. A tananyagokban ezeket is tanítom, mert a profi oldaltervezők, a designerek nem, de az adatok, szövegek beviteléért felelős szakemberek használják őket. A designerek inkább a CSS stíluslapokat használnak.

A böngészők fejlődése a HTML nyelv fejlődésével párhuzamosan zajlott. A legelterjedtebb böngészők a világon a Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari (Mac), Internet Explorer, illetve a Windows 10 esetén az Edge. Ezek közül mindegyik böngésző már képes kezelni a legutolsó HTML szabvány szerinti oldalakat.

A HTML fejlődése során nagyon sokáig uralkodó volt a HTML 4, de az utolsó 2-3 évben robbanásszerűen elterjedt a HTML5. A fejlődés tipikus iránya az, hogy az újabb verzióknál új lehetőségek kerülnek a nyelvbe, de a korábbi lehetőségek is megmaradnak, ezért a HTML tanulása során mindig úgy kezdjük, hogy a korábbi lehetőségeket is megtanítjuk. A böngészők is úgy működnek, hogy ha esetleg egy HTML 5-ös tag-et nem ismernének, akkor azt elegánsan figyelmen kívül hagyják.

Ha egy weboldal tartalma nem szabályos, azaz a HTML nyelv szabályait nem tartják be, vagy hibásan alkalmazzák, a böngészők megpróbálják "kitalálni" a szerző szándékát és valamilyen módon megjelenítik a tartalmat, bár lehet, hogy nem a szerző szándékai szerint fog megjelenni. Magyarul hibás weboldal is megjelenít tartalmat.

A böngészők versenye azt is eredményezte, hogy a böngészők egyes dolgokat másképpen értelmeznek kicsit, ezért a különböző böngészőkben nem pont ugyanúgy jelenek meg a tartalmak, amelyek a hibás oldalakra fokozottan igazak.

TAG-ek.

Olyan meghatározott jelölők, amelyek az oldal egy részének formázásért megjelenítéséért felelősek. Minden esetben két kacsacsőr közé zárt elnevezés adja meg a TAG-et.

<TAG_neve>

Páros TAG-ek, nem páros TAG-ek

A TAG-ek egy része párosan fordul elő, míg mások egyedül. A párosan előforduló tag-ek esetén a záró TAG elnevezése ugyanaz, de a név elé egy ferde törtvonalat is írni kell.

<TAG_neve>...........</TAG_neve>

Ha az egyedül előforduló TAG-et írjuk, akkor illik a TAG neve után szintén ferde törtvonalat írni:

<tag_neve />

Ha különböző TAG-eket úgy használunk, hogy az egyiket megnyitjuk, majd megnyitjuk a másikat is, akkor a lezárásukat fordított sorrendben kell elvégezni.

<tag_1>
  <tag_2>
    itt valami tartalom van
  </tag_2>
</tag_1>

NAGY BETŰ, kisbetű, KeVeRt betűk?

A HTML TAG-ek írásakor mindegy, hogy kisbetűket nagybetűket, vagy kevert betűket használunk. Ezt a böngészők megértik, azonban a designereknek, tervezőknek, programozóknak célszerű mindig egy bizonyos szabályt követniük a kódjuk olvashatósága érdekében. Én azt javaslom, hogy a TAG-eket mindig csupa kisbetűvel írjuk be.

WHITESPACE karakterek

A HTML leírónyelvben léteznek az úgynevezett whitespace karakterek. Ezek a szóköz, a tabulátor, a soremelés karakerek. Ha egymás után több különböző whitespace karaktert használunk, akkor a böngészők azokat nem jelenítik meg (egy esetet leszámítva, amire csak később térek ki), hanem azokat csak egy szóköz karakterrel helyettesíti. Feltehető a kérdés, hogy akkor hogyan teszek a szövegbe soremelést, hogyan pozicionálom a szöveg részeit? Ezekre megfelelő TAG-ek léteznek.

A böngészőkben a szövegek folytonosan jelennek meg. Mivel a böngésző ablakának szélessége mindig más és más, ezért a szövegek általában az ablak jobb szélén megtörnek és a képernyő következő sorában folytatódnak. A törés helye mindig egy whitespace. Ha átméretezünk egy böngésző ablakot, akkor a törés helye is megváltozik. A HTML nem választja el a szöveget szavakon belül, mivel a különböző nyelveken az elválasztás másképpen működik.

HTML entitások (speciális karakterek)

Mivel a világ nagyon sokféle és sokféle nyelv és írásmód létezik, a HTML pedig tipikusan angol nyelvterületre született, ezért itt is problémát okozott az, hogyan jelenjenek meg egyes ékezetes karakterek, illetve írásjelek. A problémát jól érzékelteti, ha azt mondom, hogy egy TAG mindig így néz ki, amit a böngésző értelmez: <TAG>. Hogyan tudom bírni a < jelet, hogy ne értelmezze a böngésző? Erre egy speciális szabályt dolgoztak ki a nyelv megalkotói.

&név;

A szabály lényege, hogy egyes karaktereket elnevezésének rövidítését & és ; jelek közé zárják. Ezt a böngésző az eredeti jelentésének megfelelően jeleníti meg. Néhány entitás a sokból:

&nbsp; - szóköz jel
&lt; - "<" kisebb jel
&gt; - ">" nagyobb jel

Itt található egy részletes leírás minden jelről:

A speciális karaktereket mindig beírhatjuk az ASCII kódjuk vagy a UNICODE kódjuk segítségével is. Mivel ez a téma messzire vezet, ezért itt ebben a témában továbbiakra ezt a linket ajánlom. ebben az esetben a & és a ; jelek közé a 10-es számrendszer-beli kódot kell írni. Itt is megemlítek néhány fontosabb kódot:

&#32; - Szóköz jel
&#64; - @ jel