5 dolog, amit érdemes tudni a csövekről

Az eredeti cikk: http://www.guitarplayer.com/effects/1018/guitar-essentials-five-things-you-should-know-about-tubes/55604

1. Az erősítők háromféle csövet használnak

Az 50-es évek végéig három különböző fajta csövet használtak az erősítőkben: előerősítő csöveket, ami az áramkörök bemenetén a jelszint emelést végezte, a teljesítmény erősítő csöveket, ami létrehozza az erősítő kimenő teljesítményét és meghajtja a hangszórókat és az egyenirányító csöveket, amelyek a bejövő váltakozó áramot egyenárammá konvertálja, aminek segítségével működnek az erősítő egységek. Több márka erősítői használják egyenirányítás céljára a félvezető alapú diódákat. Az egyenirányító rész nincsen benne a hangerősítő láncban ezért az ilyen erősítőket mégis "full csöves" erősítőnek hívják, ha az előerősítő és a végfokozat csöves.

2. Előerősítő csövek cseréje

Az elhasználódott csövek cseréjéhez válasszunk megfelelő típusúakat, óvatosan húzzuk ki a csatlakozójából, az újaknak egyengessük ki a lábait és helyezzük be a régi helyére. Jó gondolat, ha előzőleg letesztelt csöveket válogatunk. Az előfok csöveknél nem szükséges úgynevezett válogatott csöveket használni. A csövek nem egyformák, egyik jobban szól, a másik kevésbé. Lehet kis különbség közöttük. Ha van lehetőség, akkor válogatni érdemes közöttük a hangzás alapján.

3. Módosítsuk az előerősítő karakterisztikáját

Ha az erősítőben 12AX7 előerősítő csövek vannak, amely manapság a legelterjedtebb, és a maximális hangerőn kemény, kicsit torz lehet a hangja. Ilyenkor megpróbálkozhatod a 12AY7 típusú csövekkel kicserélni az előfokban a legelső csövet (persze először ellenőrizd le a felhasználói kézikönyvben, hogy melyik az), mint például a Fender Tweed erősítőiben és ettől egy kicsit lágyabb lesz a hangja a cuccnak. Az 5751 is működik, egy kicsit kisebb lesz a "gain" (Stevie Ray Vaughan kedvenc trükkje volt). Használhatjuk még ugyanezt a csövet inverter pozícióban is olyan helyen, ahol a 12AX7 van és ilyenkor kissé elmosódottabb lesz a kimenő csövekre jutó jel.

4. A teljesítményerősítő csöveinek cseréje

Ez kicsit több gondolkodást igényel. Több típusú erősítőben előre válogatott csöveket kell használni cserekor. Ez egy professzionális munka. Ha nem értesz hozzá ne is csináld! A legtöbb AB osztályú erősítőben, amelyek 6L6, 6V6, or EL34 csöveket használnak, mint például a Fender Twin Reverb, Deluxe Reverb, Marshall JMP50 és JCM800 erősítők és hasonlók. A válogatás a csövek különböző paraméterein alapulnak, mint például a optimális tlejesítmény - feszültség értékek, stb. Ilyenkor kettő vagy négy csövet kell összeválogatni. Bár a nem összeválogatott csövek is működni fognak, de a maximális teljesítményük kissé kiegyensúlyozatlan lehet, a hangzás kissé kásás (A szerk: a kimeneten egyenfeszültség jelenik meg, mivel a csövek nem azonos teljesítménnyel dolgoznak és a hangszórókon az egyenfeszültség állandó áramot jelent.)

5. A osztályú csövek - csak húzd ki és cseréld

Az úgynevezett Katód vezérelt (=Cathode-biased) erősítőkben, amelyeket gyakran "A osztályú" erősítőknek hirdetnek nem kell a kimenő csöveket egyen vezérelve válogatni a végfok csövének cseréjekor. Ilyen erősítő például a Marshall “18-watter,” Vox AC15 és AC30, vagy a Fender Tweed Deluxe. Ezek mind a nagyobb EL34-es csöveket használják. A válogatott csövek persze lágyabban szólnak, de a nem válogatott csövek a kicsit olcsóbb gyártók esetén is elég jól fognak szólni.