A nézettáblázat az adatbázisban létező táblán vagy táblákon végrehajtott művelet eredményét tartalmazó olyan új táblázat, amely mögött a valóságban nem áll megfelelő táblázat. Akkor használunk nézettáblákat, hogyha az eredeti tábláknak egy lekérdezésben nem minden mezőjét szeretnénk használni egy összetett lekérdezésben és erre a lekérdezésre gyakran szükségünk van.A nézettáblával nem tudunk új rekordokat felvinni, vagy meglévőket módosítani
VIEW létrehozása
Nézettáblát a;
CREATE VIEW nézettábla_név [alias_név, alias_név ...
AS lekérdezés;
paranccsal hozhatunk létre.
A lekérdező utasítás formáit a lekérdező nyelv tárgyalása során részletezzük. A 3/b osztály névsorát tartalmazó nézettáblázatot hoz létre a következő parancs.
CREATE VIEW 3b AS SELECT * FROM Diakok WHERE osztaly = '3/b';
Akár több táblázatból is vehetünk oszlopokat a nézettáblába. A nézettábla segítségével a három relációra felbontott órarend relációt összevonhatjuk egy táblázatba a kényelmesebb kezelés érdekében.
CREATE VIEW orarend FROM tanar-to_id, tantargy-osztaly, ora
AS SELECT TID, tantargy, osztaly, idopont, terem
FROM Tanar-to_id A, Tantargy-osztaly B, Ora C
WHERE C.to_id = B.to_id AND C.to_id = A.to_id;
Az itt szereplő lekérdező (SELECT) utasítás két összekapcsolás műveletet is tartalmaz, melyeket csak később magyarázunk meg.
DROP VIEW - Nézettábla megszüntetése
A nézettáblák megszüntetése a relációkhoz hasonlóan a
DROP VIEW nézettábla_név;
paranccsal lehetséges.
Megjegyzés
A MYSQL-ben a nézettáblák nem egy-egy adatbázishoz kapcsolódnak, hanem a teljes adatbázis-kezelőhöz. Ez azért fontos, mert a nézettáblák létrehozása során meg kell lennie a teljes adatbázis kezelő rendszerhez való hozzáférés jognak. ez gyakorlatban a root jogot jelenti.