Gitártanulás 06 - Pentaton és blues skála

Default book

A pentaton skála

A Pentaton skála az egyszerű (primitív?) népek egyszerű dallamokat játszó hangszereitől indult ki. Ezekkel a hangszerekkel általában egy hangnemben lehetett jól játszani. Például a magyar citera, vagy az indiai szitár, ahol vannak zengő húrok, amik mindig egy alaphangon szólnak és a többi játszott hangnak ehhez az alaphanghoz képest kell jó szólnia.

A pentaton skálában 5 hang van egy oktávon belül és minden hang több-kevésbé harmonikusan játszható a többivel együtt és az alaphanghoz képest.

Például az 'a' moll pentaton skála az alábbi hangokból áll: a, c, d, e, g.  Alaphang kis terc, nagy szekund, nagy szekund, kis terc.

Nézzük, milyen ujjrenddel lehet ezt lejátszani:

Az a jó benne, hogy  a két oktávot végig lehet játszani fekvésváltás nélkül, ráadásul a mutató ujj végig játssza a hangokat és a csak a gyűrűs, illetve a kisujj között kell váltogatni a fogást. A pengetés is egyszerű, fel és le. Könnyen begyakorolható, ezért érdemes úgy is gyakorolni, hogy a pengetést fordítva kezdjük, először fel, aztán le. Tagdahatatlan, hogyha begyakoroljuk, akkor ugyanezt bármelyik fekvésben el tudjuk majd játszani, de hát az öt hang eléggé unalmas.

A fent leírt pentaton skálát lehet játszani más ujjrenddel is. Fekvésváltás nélkül lehet játszani, mert az 1-es és 2-es ujjak váltják egymást a húrokon, míg a 4-es ujj változatlan helyen van.