02. Nem is olyan drága a felszerelés

Sokan úgy gondolják, hogy a síelés az urak sportja, mert a felszerelés nagyon drága. Nem olcsó, de manapság azért elérhető már. Az alábbiakban egy kezdőnek való szettet írok le. Milyen dolgokat kell beszerezni és hogyan lehet legolcsóbban megúszni?

  • Síléc
    Lehet bérelni, napi 3-4000 Ft-ért, de ha valaki felmegy az internetes felületekre, akkor 20 000 - 40 000 Ft között már több éven keresztül jól használható síléceket vehet magának. Egy kezdőnek bőségesen elegendő.
    Kétféle lécet használnak a koca síelők. Az úgynevezett pályaléc általában merevebb, nehezebb. Ezzel a jól kezelt pályán lehet jól lemenni. Nehezebb vele fordulni, de lezúzni a hegyoldalon stabilabban lehet. A szlalom lécek könnyebbek, rugalmasabbak. Könnyen lehet velük fordulni, könnyebb irányba tenni a lécet, könnyebb a buckás, egyenetlen pályán haladni vele, de nagy sebességnél esetleg bizonytalanabbak. A síléc az általános felfogás szerint akkor, jó hosszúságú, ha kb. 15-20 cm-rel rövidebb, mint a testmagasság. Egy 180 cm-es embernek kb. 160-165 cm-es léc alkalmas, ha kezdő vagy közepes síelő. Minél rövidebb a léc, annál lassabb, tehát a hosszú léc gyors. Az elmúlt évtizedben megváltozott a sílécek alakja. Régen a sílécek mind a két oldala párhuzamos volt és az eleje hegyes. A mai világban az úgynevezett Carling léceket használják. Ezeknek a léceknek az eleje és a vége is kiszélesedik és ezáltal könnyebb velük kanyarodni, mint a hagyományos párhuzamos lécekkel. A lécek elejének a szélessége 70mm-105mm-ig is terjedhet. A szélesebb léccel könnyebb fordulni. Fontos a sílécek rugalmassága. A rugalmas lécekkel könnyebb fordulni, de egyenes lesikláskor bizonytalanabbak.
  • Síbot
    2000-4000 Ft között lehet egy pár botot venni. Olyan magasnak kell lenni, hogyha a síelő áll, akkor az alkarja és a felkarja derékszögben van, akkor tudja fogni a markolatot.
  • Síbakancs
    Eredetileg én is kölcsönkértem, de aztán az egyik télen elmentem egy sívásárra és 8000 Ft-ért vettem egy használt Rossignol bakancsot. Három szezonban használtam.
    A használt bakancsnál először azt kell megnézni, hogy a műanyaga nem repedezett. Minél több csat van rajta (2-3-4) annál nehezebb bekapcsolni, de a több csat jobb beállításokat tesz lehetővé. Lényeges, hogy sízoknival próbálja fel az ember. Amikor belebújik csatolja fel és nézze meg, hogy a cipő sehol se nyomja, ne dörzsölje a lábát. Lehessen annyira becsatolni, hogy a lábszárát, a lábfejét is szorosan fogja, de lehessen úgy is állítani, hogy laza legyen. Van aki két zoknit vesz a bakancs alá, akkor annak is bele kell férnie. A bakancs szivacs betétje ne legyen kikopva, rugalmas legyen. A síelők, amikor reggel felmennek a pályára általában nem húzzák szorosra a bakancsot. Amikor pedig alakul hozzá a lábuk, utána kapcsolják szorosabbra.
  • Síkabát
    A síkabátnak és sínadrágnak az a feladata az, hogy ne ázzon át és ne fújja át a szél. 10-20 000 Ft-ért lehet kapni legolcsóbban a sportáruházban nem messze Budapesttől, de más boltokban is lehet jó minőséget venni. Elég bő legyen, hogy alá lehessen öltözni, és ne akadályozzon a mozgásban. A csuklónál a kabát zárjon, a zipzárt fel lehessen húzni a nyakáig, esetleg legyen rajta kapucni. A síkabát bal ujján szokott lenni egy zseb, oda lehet tenni a síbérletet. Legyen a kabáton több belső és külső zseb, hogy a pályán szükséges dolgokat fel lehessen vinni. Az sem baj, ha a hóna alatt ki lehet nyitni egy zipzárral a szellőzés miatt. Melegben nagyon jól jön.
  • Sínadrág
    Kb. 10 000 Ft-ért már lehet jókat kapni. A sínadrág legyen bélelt, legalább dupla rétegű. Az én nadrágomat nadrágtartóval vettem, mert így nem szorítja a derekamat. Elég bő, elég hosszú.
  • Sisak
    A jó sisak könnyű, rugalmas műanyagból áll, belül bélelt és esetleg lehet állítani a benne lévő bélelés méretét. Védi a füleket a hidegtől, vannak rajta rések a szellőzéshez, kényelmes. Ha kopogós műanyag, akkor törik. Ha kényelmetlenül nyom, akkor a pályán bosszantó lesz. A fázósabbak vegyenek olyat, ami alá egy kötött sapka is befér. Használtat nem szabad venni. 5000 - 10 000 Ft között lehet kapni már egész jókat.
    2010-ben vagány gyerekként kötött sapkában mentem síelni egészen addig, amíg egyszer az egyik léc megállt egy fűcsomón, a másik továbbment és hanyatt estem, bevertem a fejemet. Onnantól kezdve sisakban megyek síelni.
  • Síszemüveg
    A síszemüveg azért kell, hogy ne vakítson el a hó, hogyha fúj a szél ne könnyezzen a szemünk, és ha esik a hó, akkor is tudjunk síelni. 5000 - 10 000 Ft között már lehet használhatókat kapni, de ha nincs hó, csak napsütés, akkor egy olyan napszemüveg is alkalmas, amely a szem két oldalán is zárt. Én régebben egyszerű fényre sötétedő dioptriás szemüveget használtam, illetve idén egy 800 Ft-os napszemüveget. A jó síszemüveg azonban kicsit szellőzik, nem párásodik be és a perifériás látást sem zavarja.
  • Síkesztyű
    A síkesztyűnek nem szabad átáznia. 5 ujjas kesztyű legyen. Ha vannak benne az ütközéskor az ujjakat védő párnák az jó. 5000 - 10000 Ft között lehet már elfogadhatóakat kapni.
  • Aláöltözés, pulóverek
    Kb. mínusz 10 fokig egy jó síkabát esetén elegendő ruha egy trikó, egy jó vízfelszívó képességű hosszú ujjú aláöltöző, és egy pulóver. A pulóvernek magas a nyaka és zippzáros. Én mindig ezt a 3 réteget veszem magamra. Ezekből a ruhadarabokból tipikusan annyi darab kell, ahány napra megyünk síelni, mert az első két rétegbe beleizzadunk, bár nem mindig, tehát cserélni kell. Az aláöltöző 1000-2000 Ft, a pulóver is kb annyi, tehát egy 5 napos síelés esetén a felső két réteg megvan 10 000 Ft-ból.

A fentiek alapján egy síelő harcos felszerelése

20 000 +  2000 + 8000 + 10 000 + 10 000 + 5000 + 5000 + 5000 + 10 000 = 75 000Ft

Ekkora összegből kihozható. Persze lehet ennek a triplája is, kinek az igénye és a pénztárcája szerint.

Egy 5 napos síelés Szlovákiában kihozható bőségesen 200 € (~60 000 Ft), Nyugat Európában 300-400 € kell hozzá, különösen fő szezonban.

Magyarországon a meglévő sípályákra a bérlet napi 3000-5000 Ft.

A számok így persze elborzasztók lehetnek, de ha belegondolunk abba, hogy a felszerelést több évig használjuk, az egyszeri beruházás nem is olyan nagy.

Összehasonlításképpen, ha valaki eljár teniszezni hetente kétszer, akkor egy éves teniszbérlet legalább 100 000 Ft és az ütő is legalább 20 000 Ft, amit húrozni kell és labdát is kell venni.

Az is igaz, hogyha futni akarunk, akkor egy viszonylag jobb minőségű tornacipővel szinte évekig szaladgálhatunk minden pénzkidobás nélkül...

  • Extrém ruhák

Általában a síelők ruházata minden ellen véd, ami a hegyen előfordulhat, de azért vannak olyan körülmények, amely a gyakorlott síelőket is póbára tehetik. Ha nagyon hideg van - kb. -10 C alatt, akkor érdemes a korábban leírt ruházaton kívül még símaszkot is viselni. A símaszk egy olyan kendő, amely az arc jelentős részét takarja, esetleg csak a szemnek és a szájnak hagy ki egy-egy lyukat. Létezik olyan fajtája, amely egy cső és sálként használható, illetve fel lehet húzni és akkor a szájat, az arc jelentős részét és az orrot is takarja. A szemen ilyenkor síszemüveg van.