Az a jó, ha nem kapunk vírusokat, de ezt gyakorlatilag lehetetlen elkerülni, ha valaki az interneten bóklászik. Mégis néhány ökölszabály, amivel elkerülhetjük azokat:
- legyen egy állandóan működő, automatikusan folyamatosan frissülő víruskeresőnk. Hogy melyiket használjuk, a korábban felsoroltak közül, a főoldalon található linkeken bőséges információt lehet erről kapni. Nem szabad egy időben egyszerre több víruskeresőt futtatni.
- legyen bekapcsolva a Windows zűzfala vagy valami más által gyártott tűzfal program vagy a gépünket helyezzük router mögé (Abban is van tűzfal)
- Rendszeresen frissítsük az operációs rendszerünket. Állítsuk be az automatikus frissítés funkciót. A biztonsági frissítések akkor is felmennek a gépre, ha az nem "megbízható forrásból" származó operációs rendszert tartalmaz
- Ne töltsünk le illegális forrásból származó, gyanúsan könnyen elérhető programot. Manapság a vírusírók már üzleti érdekből dolgoznak és ehhez felhasználják a hackerek által készített programtöréseket is. A vírusaikat úgy állítják be, mintha az egy keresett alkalmazás törése keygen-je lenne. Lehet, hogy az is, csak éppen automatikusan települ a vírus a keygen indulásakor. .
- Ha messenger programot (MSN, SkyPE, Yahoo Messenger, ICQ, Google Chat, stb.) használunk, ne engedélyezzük, hogy a Messenger ismeretlenek által küldött alkalmazást automatikusan elfogadjon, letöltsön, elindítson.
- A levelekben küldött csatolmányokat sohase indítsuk azonnal a mellékletből, először mentsük le, azután indítsuk el, mivel közben a víruskeresőnek lesz alkalma átnézni azt.
- Használjunk Internet Explorer helyett más böngészőt (pl. Firefox, Opera, Chrome)
- Használjunk az Outlook Express vagy az Outlook helyett más levelezőproramot (Thunderbird, The Bat!)
- Használjunk Spam szűrőt a levelezőprogramunkban
- A bejövő leelekben elhelyezett reklámanyagokra soha ne kattintsunk rá!
- Ha tartalmat teszünk közzé, akkor az email címünket lehetőleg ne tegyük közzé.
- Ha mégis szükséges, akkor készítsünk ideiglenes emailcímet (freemail, citromail, gmail, stb...)
- Email címünk közreadásakor legyen a @ jel helyett más jel (pl. # )
- Ha egy oldalon kérik az emailcímet, akkor nézzük meg az adatvédelmi szabályaikat - hátha üzletelnek a címünkkel
- Feleslegesen ne jelentkezzünk hírlevelekre.
Legyünk elővigyázatosak!