Felmerül a kérdés, hogy mikor gyanakodjak vírusfertőzésre? Az alábbi jelenségek bármelyike lehetséges vírusfertőzésre utalhat.
- Ha a víruskereső jelez, és megpróbálja kiirtani a vírust, de nem tudja.
- Partnereink jelzik, hogy vírusos leelet kaptak tőlünk. Itt figyelni kell a SPAM-ekre, mert nem biztos, hogy egy automatikus válasz valódi vírusjelzés.
- Egyes fájljaink ok nélkül eltűnnek, vagy megsérülnek, az Asztalról eltűnnek ikonok!
- Ha a számítógépünk feltűnően lassabban indul, mint korábban
- A számítógép indulásakor sok program indul el a háttérben, sőt az asztal betöltődése után is beindulnak programok. Vírusos esetben a rendszer lassabban válaszol a szokottnál a felhasználó beavatkozásaira.
- A programok egy része úgynevezett szolgáltatás, aminek általában nincsen a tálcán látható jele, más része szokásos program, aminek az ikonja a tálcára kerülhet.
- Az indulás leellenőrzése:
- Szolgáltatások - Start Menü/Beállítások/Vezérlőpult/Felügyeleti eszközök/Szolgáltatások
- Program - Regisztrációs adatbázisból
- Start Menü/Futtatás/Regedit/HKEY_CURRENT_USER/Software/Mivcrosoft/Windows/CurrentControlSet/Run
- Start Menü/Futtatás/Regedit/HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Mivcrosoft/Windows/CurrentControlSet/Run
- Program - Start Menü/Programok/Indítópult
- Device driverek (Rootkitek egy része)
- Start Menü/Futtatás/Regedit/HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Services
- Lehet vakriasztás is, ugyanis nagyon sok program telepítéskor a saját moduljait beteszi az automatikusan induló alkalmazások közé - teljesen feleslegesen - és ez is lassíthatja a rendszert (pl. Acrobat Reader, Quicktime, Winamp)
- A számítógép akkor is forgalmaz az interneten, amikor semmilyen internetet használó alkalmazás nincs elindítva (Böngésző, leelezőprogram, Microsoft ActiveSync, Microsoft Messenger, SkyPE, ICQ, Yahoo Messenger, Emule, DC, FTP kliens, szerver alkalmazás a gépen mind internethasználatot jelenthet). ADSL esetén a rendszer automatikusan kapcsolódni akar az Internetre, pedig nem is akartunk netezni.
- Telepítsünk egy forgalomfigyelő alkalmazást , pl DU Meter
- XP esetén indítsuk el a Ctrl+Alt+Delete billentyűkkel a Windows Feladatkezelőt és a harmadik fülön láthatjuk a hálózati forgalmat. Ha a zöld vonal a 0% fölött van, akkor valami forgalmaz.
- Telepített víruskereső ikonja hirtelen eltűnik a tálcáról! - A vírusok egy része felismeri a legelterjedtebb víruskeresőket és induláskor automatikusan kiiktatják őket
- A számítógép váratlanul szabályosan leáll
- A számítógépünkről váratlanul emailek indulnak a nagyvilág felé
- A telepített C:\Windows, a C:\Windows/System32, C:\Windows\System32\Drivers\ könyvtárban furcsa nevű futtatható fájlok jelennek meg, jellemzőik:
- Nevük furcsa pl. 12345643434.exe,dgrtoess.tmp, hasonló...
- Hasonló nevűek, mint az operációs rendszer hivatalos alkalmazásai (system.exe)
- A létrehozásuk dátuma későbbi, mint bármely más fájl dátuma a rendszeren. Ez azért lehet, mert ha a rendszer frissíti magát, akkor általában több tucat fájl frissül egyszerre. A vírusok azonban csak egy-két fájlt hoznak létre és jellemzően ők az utolsó futtatható fájlok.
- A kiterjesztésük sokféle lehet. Ezeket a programokat a Windows Intézővel nehéz felderíteni, ezért célszerű használni a Total Commander-t, amivel a láthatatlan fájlokat is meg lehet tekinteni.
- A fent említett fájlok tartalmát megnézve nem ismert szoftvercégek termékeinek bizonyulnak
- Tömörített fájlok, azaz a TotalCommanderrel belepillantva a fájl első pár száz karakterébenlátható az UPX jelzés, vagy a végén nem találunk többé-kevésbé olvasható szövegeket