A szülők és az iskola kapcsolata

Default book

Az iskola nem tudja átvállalni a szülő szerepét, ahogy a szülő sem vállalhatja át az iskola szerepét.

A szülő feladata az alapvető társadalmi normák megértetése és elfogadtatása, az iskola feladata ezen alapokra építve a tudás átadása és a társadalmi normák elsajátításának további csiszolása.

A szülőnek és a iskola tanárainak partnereknek kell lenniük a gyerekek nevelésében. Ennek feltétlenül azt kell jelentenie, hogy az iskola folyamatosan értesíti a diák szüleit az iskolában történtekről és a szülő is értesíti az iskolát a fontosabb eseményekről.

A két félnek formális szabályozott kapcsolatának is kell lennie, de ezen kívül szükségesek az informális kapcsolatok is. A formális kapcsolatok esetén kívánatos, hogy a kapcsolatok ne csak a fél évi értesítőre és az év végi bizonyítványra korlátozódjanak, hanem legalább egy szülői értekezlet és egy fogadóóra szükséges félévente, azaz átlagosan két havonta találkozzon a szülő és a tanár.

A problémás gyerekek esetén ez nem elég, ezért célszerű egy olyan elektronikus adatszolgáltató rendszert is kifejleszteni, amin keresztül a diák pillanatnyi állását, eredményeit a szülő is megismerheti, akár otthonról is - ezt elektronikus naplónak hívják és sok helyen már használják iskolákban.

Az iskola részéről az Elsődleges kapcsolattartó jelen esetben az osztályfőnöki funkcióban található tanár. Sajnos az osztályfőnökség financiális és egyéb okokból gyakran főként adminisztratív funkciókat jelent, a hiányzás nyilvántartását, az igazolást, a napló ellenőrzését és hasonlókat.

Szerintem érdemes egy olyan tanári funkcióról gondolkodni - mentor - akinek feladata a napi szintű kapcsolattartás diákokkal, az ő ügyes-bajos dolgaik intézése, előrehaladásuk figyelemmel kísérése és az iskola és a szülő kapcsolatának megszemélyesítője. A mentor átlagosan annyi gyerekkel foglalkozna, mint ma egy osztályfőnök, de a tanítási óráinak száma alacsony, kb 50% lenne, a többit a mentori funkcióival kapcsolatos ügyekkel kellene töltenie. A mentor a diákokkal egyesével foglalkozik, nem csoportban. Akármilyen téren ki lehet kérni a tanácsát, kötelessége segíteni a gyereknek legjobb tudása szerint. Erre a feladatra csak nagy tapasztalatú és megfelelően lelkes tanárokat kellene felkérni. Olyanokat, aki a nevelés-oktatáson kívül a pszichológia, viselkedés és hasonló területeken is rendelkeznek tapasztalatokkal.

A mentor a diákon kívül rendszeres informális kapcsolatban lennek a szülőkkel. A kapcsolata rendszeresen akár heti egy-két telefonhívást, családlátogatást s hasonlóakat tartalmaz.

A szülők iskolához való kapcsolódásának elősegítése céljából érdemes olyan megmozdulásokat szervezni szülők számára, amelyen az iskola szolgáltat vagy az iskola bevonja a szülőket az iskola életébe - iskolanapon, egy nap az iskoláért jellegű programon, osztálykiránduláson, stb...

Tags